Malezya Sigorta Sektöründe Yabancı Payı

Malezya merkezli sigorta şirketi olan Etiqa Insurance, sektörde rekabetin kaçınılmaz olduğunu ve yabancı firmaların sağlıklı bir rekabet ortamı oluşturduğunu söyleyerek, yabancı sigorta şirketlerinin varlığından memnun olduğunu belirtti.

Insurance Business Mag’in haberine göre Etiqa Insurance & Takaful’un ana şirketi Maybank Ageas Holdings Bhd, yerel ve yabancı sermayeli sigortacılar arasındaki rekabet ortamının iyi olduğunu ifade etti. Şirketin CEO’su Kamaludin Ahmad, Free Malaysia Today’e yaptığı açıklamada “Rekabet her zaman orada olacak. Bunu önleyemeyiz” dedi. Ahmad, Banka Negara Malezya'nın (BNM) sektördeki yerli katılımı teşvik etmek için sigortacıların yabancı sahipliği üzerindeki sınırlamayı zorlama planlarının ise kabul edilebilir olduğunu söyledi.

Daha önce Bloomberg’de yayınlanan bir haberin içeriğinde BNM'nin yabancı sahiplik sınırını %70 olarak sınırlamak istediğini ve bu rakamın üzerine çıkan yabancı firmaların bazılarının, elinde bulundurdukları tutarı devretmek isteyecekleri belirtilmişti. Haberde bankanın limitler konusunda artık eskisi kadar yumuşak davranmayacağının daaltı çizildi. BNM Valisi Muhammed İbrahim ise yabancı sigortacıların Malezya pazarında "varlığını haklı kılmak için daha fazla katkıda bulunması" gerektiğini söyleyeren bir uyarı yayınladı. Malezya'da pazarındaki yabancı sermayeli sigortacılar arasında Great Eastern, AIA ve Tokio Marine bulunuyor.

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(544)619-5851