Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi; bireylerin emekliliklerinde rahat etmeleri için düzenli olarak tasarrufta bulunmalarını sağlayan, sosyal güvenlik sistemini tamamlayan, yasayla düzenlenmiş ve devlet tarafından devlet katkısı ile desteklenen bir kişisel geleceğe yatırım sistemidir.

Fiil ehliyetine sahip herkes bu sisteme katılabilir.

Emekli olabilmeniz için en az 10 yıl sistemde kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız gerekiyor.

Vergi Avantajı: Birikimleriniz Yatırıma Yönlendirilirken, sistemde sizin için sağlanacak her türlü fon geliri, hiçbir vergi ve stopaja tabi değildir.

Devlet Katkısı: Devlet, tüm katılımcılara (işveren grup emeklilik planı katılımcıları hariç) yatırdıkları her katkı payı tutarının %25'ini Devlet Katkısı olarak öder. Devletin katılımcılar adına yatıracağı katkı payı tutarı, yıllık brüt asgari ücretin %25'ini geçemez.

Süper Emeklilik Planı

Groupama Emeklilik A.Ş. Süper Emeklilik Planı ile katkı paylarınız sizin belirleyeceğiniz oranda yatırım fonlarımızda değer kazansın, tasarruflarınız size birikim olarak süper bir emeklilik yaşatsın istiyorsanız; Super Emeklilik Planımız tam size göre!

Süper Emeklilik Bireysel Emeklilik Planı ile isterseniz katkı paylarınızı önerilen fon dağılımı tanımlarına göre "muhafazakar, dengeli, hırslı" olarak seçebilir, ya da kendinizin belirleyeceği fon dağılım oranına göre seçim yapabilirsiniz.

7 adet Groupama Emeklilik Yatırım Fonumuz Ak Portföy deneyimi ile yönetilmektedir. Ayrıca Devlet katkısının değerlendirildiği Katkı Emeklilik Yatırım Fonu bulunmaktadır.

Emeklilik döneminizde toplu birikimlerinizi alıp sistemden ayrılabilir, emeklilik gelir planımız çerçevesinde programlı geri ödeme seçeneği ile aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık dönemlerde ödeme talep edebilirsiniz.

Katkı Paylarının Değerlendirilmesi

Ödediğiniz katkı paylarınızla sizin için satın alınan fonlar, Ak Portföy Yönetim Şirketi'nin deneyimli kadrosu tarafından yönetilir.

Emeklilik Yatırım Fonlarımız

Sizin için isterseniz sadece birini veya bir demet şeklinde birkaçını seçebileceğiniz değişik risk grubunda 7 adet Emeklilik Yatırım Fonu belirledik.

Grup Emeklilik Planı

Çalışanlara yönelik emeklilik planlarıdır. Küçük tasarruflarla emeklilik döneminde düzenli gelir elde etme fırsatı yaratır. Elde edilecek ek gelirle emeklilik döneminde yaşam standardının artırılmasını amaçlar. Çalışanlara, bireysel olarak sahip olabilecekleri haklardan daha avantajlı şartlar sunar. Grup Emeklilik Planları'nda katkı payı ödeyen tarafa göre 3 seçenek bulunmaktadır. İşveren, çalışanı adına tek başına katkı payı ödemesi yapabilir. İşveren ve çalışan, belirli oranlar dahilinde birlikte katkı payı ödeyebilir. Çalışan, sadece kendi adına katkı payı ödeyebilir. Bu durumda, işveren sadece düzenleyici sıfatı ile çalışanların grup emeklilik planına dahil olmalarına olanak sağlar. Grup Emeklilik Planlarının Avantajları

Çalışanların motivasyonunu, verimliliğini ve şirkete bağlılığını artırır.

Katkı payı ödeyerek çalışanlarına ek bir fayda sağlayan şirket, farklı bir insan kaynakları yaklaşımı ile şirketin kurumsal imajını güçlendirir.

Yatırılan katkı payları, kurumlar vergisi ve gelir vergisi matrahından indirilerek çalışanlara ve kuruma vergi avantajı sağlar.

Otomatik Katılım

BES’te yeni bir dönem başlamaktadır. BES sisteminde bir çok yeniliği beraberinde getiren ve 1 Ocak 2017’den itibaren devreye giren Otomatik Katılım uygulaması, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kayıtlı, bir işyerinde ve kamu kurumunda çalışan 45 yaş altı çalışanların otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olması esasına dayanmaktadır.

Çalışanları tasarrufa teşvik etmeyi amaçlayan Otomatik Katılım'ın getirdiği değişiklikler ve avantajlar :

  • Çalışanın prime esas kazancının %3'ü kadar katkı payı ödenecektir.
  • %25 devlet katkısına ek olarak bir defaya mahsus olmak üzere ek devlet katkısı bulunmaktadır.
  • Emeklilik gelir planı tercihinde %5 ek katkı bulunmaktadır.
  • Ödenen katkı payı tutarının %25’i oranında devlet katkısı bulunmaktadır.
  • %25 oranındaki devlet katkısı teşviki ile belirli başka bir miktarda olan bonus devlet katkısı teşviki için hak kazanma süreleri aynı olup, hak ediş süreleri aşağıda yer alan tabloda açıklanmıştır.

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(544)619-5851